27 stycznia 2021 roku.  Imieniny: Angela, Jan, Przybysław

W czasach okupacji

Szamotuły przygotowywały się do wojny. Pracownicy wodociągów od wiosny 1939 r. remontowali i usprawniali wszystkie studnie publiczne, by w przypadku zniszczenia lub zamknięcia zakładu wodociągowego szamotulanie nie zostali pozbawieni wody. Z chwilą wybuchu wojny Polacy wysadzili w powietrze mosty drogowe i kolejowe na Samie, żeby utrudnić wrogowi marsz w głąb kraju. 7 września 1939 r. do miasta wkroczyły oddziały niemieckie. Okupanci przejęli nie tylko administrację, ale też wszystkie zakłady, w tym również wodociągi. Szybko je uruchomiono, a niezbędne hitlerowcom mosty odbudowano. Józef Rybarczyk został jednak usunięty z funkcji i odebrano mu mieszkanie na terenie zakładu. Jego miejsce zajął Niemiec nazwiskiem Giese. Okazał się on uczciwym człowiekiem. Darzył Rybarczyka szacunkiem i często zasięgał jego rady w różnych sprawach. Kiedy w 1943 r. został powołany do armii, przedwojenny kierownik powrócił na zajmowane wcześniej stanowisko. Pełnił je do końca wojny i przez kilka lat następnych.

Za czasów kierownika Giese, w 1941 lub 1942 r., doszło do poważnej awarii, która unieruchomiła szamotulską elektrownię i... pozbawiła miasto wody na ponad 10 dni. Wtedy uznano, że trzeba wyposażyć wodociągi w niezależny agregat prądotwórczy. Zbudowano takie urządzenie wyposażone w spalinowy silnik Diesla.

W 1944 i na początku 1945 r. zakład pracował niemal nieprzerwanie. Załoga ofiarnie usuwała skutki działań wojennych i 14 stycznia 1945 r., na kilka dni przed oswobodzeniem miasta przez Armię Czerwoną, zaczęto dostarczać mieszkańcom 450 m3 wody na dobę.

KONTAKT

"Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach" Sp. z o.o.
ul. Wojska Polskiego 14
64-500 Szamotuły
NIP 787-20-81-332
Regon 301298601
KRS 0000351612
Tel. (+48) 61 292 18 29
faks: (+48) 61 292 18 57
Email: sekretariat@zgkszamotuly.pl
Pokaż mapę

NAPISZ DO NAS

Albert Einstein

Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda.

Hermann Hesse

Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania. Czy to nie dowcipne? Oczywiście, że nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli i któż z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie może w tej dziadzienie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć.

Wiktor Hugo
Ścieki to sumienie miasta.(...) Kupa śmieci ma tę zaletę, że nie kłamie. Ściek jest wynikiem. Mówi wszystko. Ta szczerość nieczystości podoba się nam i działa kojąco na duszę. Kiedy przez całe życie człowiek musi oglądać wielkopańskie miny, jakie stroją racje stanu, świętość przysięgi, mądrość polityczna, sprawiedliwość ludzka, uczciwość zawodowa, koniunkturalna niezłomność zasad, nieprzekupne togi – doznaje ulgi wchodząc do kanału i widząc błoto, które jest na swoim miejscu.
Georg Christoph Lichtenberg

- Szkoda, że nie jest grzechem pić wodę - powiedział pewien Włoch. - Tak świetnie by smakowała.

Emil Cioran

Na tym świecie nie znam nic bardziej tajemniczego od wody.

Fryderyk Nietzsche

[...] kto pomiędzy ludźmi chce zachować czystość, niechaj umie myć się i brudną wodą.

Éric-Emmanuel Schmitt

Wielcy podróżnicy mówią, że kiedy człowiekowi bardzo chce się pić, a brakuje wody, powinien sobie przypomnieć ten pierwszy raz, kiedy pił. To jest jedyna metoda na pokonanie pustyni.

Władysław Grzeszczyk

Człowiek jest kroplą w morzu życia - i tylko tym się różni od kropli wody, że zdaje sobie z tego sprawę.

Julian Tuwim

Rzuć szczęściarza do wody, a wypłynie z rybą w zębach.

Andrzej Sapkowski

Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Stephen King

Miłość nie le­ci z kra­nu jak wo­da, nie możesz jej od­kręcać i zakręcać, kiedy tyl­ko zechcesz.

Oscar Wilde

Wszyscy leżymy w rynsztoku. Ale niektórzy z nas sięgają po gwiazdy.

Zbigniew Herbert

Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd. Z prądem płyną śmieci.

Terry Pratchett

Przez setki lat ludzie wierzyli, iż jaszczurki w studni dowodzą, że woda jest świeża i zdatna do picia. I przez cały ten czas ani razu nie zadali sobie pytania, gdzie właściwie jaszczurki chodzą do toalety.

Johann Wolfgang Goethe

Nie wszędzie, gdzie jest woda, muszą być żaby; ale gdzie słychać żaby, tam jest woda.

Lew Tołstoj

Ludzie są jak rzeki.
Woda we wszystkich jednakowa, ale rzeka może być wąska, bystra, szeroka, spokojna, leniwa, ciemna, mętna, czysta. Tak samo jest z ludźmi.

Stanisław Jerzy Lec

Gdy woda sięga twych ust, nie martw się, że nie nadaje się do picia.

Powrót na górę.