27 stycznia 2021 roku.  Imieniny: Angela, Jan, Przybysław

Skarb sfinansował budowę wieży

  • Michał Augustyniak w podeszłym wieku

Liczne pałace i zamki mają swoje legendy, krążą o nich niekiedy mrocz­ne i straszne opowieści. Rzadko jednak obiekt przemysłowy może się po­szczycić taką historią. Szamotulska wieża wodociągowa ma to szczęście, że wiąże się z nią legenda rodzinna przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jej bohate­rem jest protoplasta rodu, murarz, Michał Augusty­niak.

Opowiadają, że w 1906 r. był on zatrudniony przy budowie szamotulskich wodociągów. Kiedy pracował wraz z brygadą przy wykopywaniu rowów pod rury wodociągowe u zbiegu ulic Kapłańskiej i Wronieckiej, znalazł dzban wypełniony złotymi monetami. Dał go żonie, która przyniosła mu jedzenie. Niestety, inni kole­dzy z brygady zauważyli to i informacja szybko dotarła do zwierzchników młodego murarza. Ledwie kobieta wróciła do domu, a już do drzwi pukali policjanci. Zażądali zwrotu znalezionego dzbana. „To należy do państwa, proszę wszystko oddać” – uzasadniali kategorycznie. Co było zrobić? Choć żal serce ściskał, Augustyniakowa oddała dzbanek. Nie pozostawiła sobie nawet jednej sztuki złota. Policjanci obiecali, że jak dzieci urosną, Augusty­niakowie otrzymają pewną sumę pieniędzy w nagrodę, ale nigdy to się nie stało. Podobno skarb znaleziony przez Augustyniaka dopomógł w sfinansowaniu budowy wieży wodnej. Mają to potwierdzać inicjały AM wyryte na jednym z kamieni podmurówki wieży rzekomo dla uczczenia przypad­kowego fundatora, znalazcy skarbu, Michała Augustyniaka. Istotnie, inicja­ły takie można do dziś odczytać, ale nie wiadomo, czy mają one cokolwiek wspólnego z młodym murarzem.

KONTAKT

"Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach" Sp. z o.o.
ul. Wojska Polskiego 14
64-500 Szamotuły
NIP 787-20-81-332
Regon 301298601
KRS 0000351612
Tel. (+48) 61 292 18 29
faks: (+48) 61 292 18 57
Email: sekretariat@zgkszamotuly.pl
Pokaż mapę

NAPISZ DO NAS

Albert Einstein

Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda.

Hermann Hesse

Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania. Czy to nie dowcipne? Oczywiście, że nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli i któż z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie może w tej dziadzienie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć.

Wiktor Hugo
Ścieki to sumienie miasta.(...) Kupa śmieci ma tę zaletę, że nie kłamie. Ściek jest wynikiem. Mówi wszystko. Ta szczerość nieczystości podoba się nam i działa kojąco na duszę. Kiedy przez całe życie człowiek musi oglądać wielkopańskie miny, jakie stroją racje stanu, świętość przysięgi, mądrość polityczna, sprawiedliwość ludzka, uczciwość zawodowa, koniunkturalna niezłomność zasad, nieprzekupne togi – doznaje ulgi wchodząc do kanału i widząc błoto, które jest na swoim miejscu.
Georg Christoph Lichtenberg

- Szkoda, że nie jest grzechem pić wodę - powiedział pewien Włoch. - Tak świetnie by smakowała.

Emil Cioran

Na tym świecie nie znam nic bardziej tajemniczego od wody.

Fryderyk Nietzsche

[...] kto pomiędzy ludźmi chce zachować czystość, niechaj umie myć się i brudną wodą.

Éric-Emmanuel Schmitt

Wielcy podróżnicy mówią, że kiedy człowiekowi bardzo chce się pić, a brakuje wody, powinien sobie przypomnieć ten pierwszy raz, kiedy pił. To jest jedyna metoda na pokonanie pustyni.

Władysław Grzeszczyk

Człowiek jest kroplą w morzu życia - i tylko tym się różni od kropli wody, że zdaje sobie z tego sprawę.

Julian Tuwim

Rzuć szczęściarza do wody, a wypłynie z rybą w zębach.

Andrzej Sapkowski

Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Stephen King

Miłość nie le­ci z kra­nu jak wo­da, nie możesz jej od­kręcać i zakręcać, kiedy tyl­ko zechcesz.

Oscar Wilde

Wszyscy leżymy w rynsztoku. Ale niektórzy z nas sięgają po gwiazdy.

Zbigniew Herbert

Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd. Z prądem płyną śmieci.

Terry Pratchett

Przez setki lat ludzie wierzyli, iż jaszczurki w studni dowodzą, że woda jest świeża i zdatna do picia. I przez cały ten czas ani razu nie zadali sobie pytania, gdzie właściwie jaszczurki chodzą do toalety.

Johann Wolfgang Goethe

Nie wszędzie, gdzie jest woda, muszą być żaby; ale gdzie słychać żaby, tam jest woda.

Lew Tołstoj

Ludzie są jak rzeki.
Woda we wszystkich jednakowa, ale rzeka może być wąska, bystra, szeroka, spokojna, leniwa, ciemna, mętna, czysta. Tak samo jest z ludźmi.

Stanisław Jerzy Lec

Gdy woda sięga twych ust, nie martw się, że nie nadaje się do picia.

Powrót na górę.